Login

Signup

Představujeme – Dobrovolnické centrum Kladno

31. 8. 2020 | 0 Comments
featured-image

Dobrovolnické centrum Kladno bylo založeno 23. 7. 2002 jako občanské sdružení za účelem šíření myšlenky dobrovolnictví v kladenském regionu. V současnosti spolupracuje s několika organizacemi na Kladně, kam mohou dobrovolníci docházet. Převážně se jedná o zařízení zdravotní či sociální pomoci (Domov pro seniory Kladno, Unhošť, Smečno, Buštěhrad, Rakovník, Beroun, Slaný, Švermov; Dětské centrum Kladno a pobočka Stochov; Dětský domov Ledce; Masarykova nemocnice Rakovník a mnoho dalších).

Každý dobrovolník si po řádném vyškolení vybere zařízení, kam chce docházet. Návštěvy probíhají zpravidla jednou týdně na 1 – 2 hodiny a náplň činnosti je různá. U individuálních návštěv (dobrovolník se věnuje pouze jednomu klientovi/pacientovi/dítěti) probíhá návštěva především podle vzájemné domluvy. Dobrovolník si může s pacientem povídat, vyprávět mu, hrát s ním karty, číst mu, atd. Skupinové aktivity probíhají většinou formou tvoření (ubrousková technika, tvorba vánočních svícnů, malování na sklo, atd.). Dobrovolník také může uspořádat kulturní představení, atd. S každým novým dobrovolníkem vždy přichází nové nápady.

Velmi žádaným druhem dobrovolnictví je canisterapie. Dobrovolnické centrum bylo první, kdo zavedl tento druh speciální terapie do Kladna a díky tomu dnes navštěvuje dobrovolník s pejskem hned několik zařízení. Canisterapie je terapeutická metoda pozitivního psychosociálního a fyziorehabilitačního působení na potřebné osoby prostřednictvím speciálně vedeného a cvičeného psa nebo feny. Všichni dobrovolníci canisterapeuti proto musí se svým psem projít speciálním canisterapeutickým výcvikem, který je pro dobrovolníky zcela zdarma.

Dobrovolnické centrum Kladno, z. s. je členem Asociace Pět P a Koalice dobrovolnických iniciativ.

31. srpna 2020